Ötéves a Tücsökkar
Versünnep zenével, sztárvendégekkel
Büki Újság 2008. október 7.
Bogdán Krisztina tanárnő hét éve érkezett a büki iskolába. Hét tél, hét nyár, már vízválasztónak számít . tartja a népi bölcsesség. Kezdetben volt az énekkar, majd jött a Tücsökkar, akikkel mára már országos elismertséget szerzett Bogdán Krisztina tanárnő és a Felsőbüki Nagy Pál Általános Iskola. Október 4-én szombaton délután amolyan irodalmi kávéházi rendezvényen ünnepelték a Tücskök 5 éves jubileumát, aminek apropóját a Nyugat 100 éves jubileuma adta.
A vendégek, fellépők, az ország minden részéből érkeztek. Eljött a győri Hangraforgó együttes, Joós Tamás énekmondó, zeneszerző, a Kanadából hazalátogató Savanya István költő, de eljött az első hívó szóra Dinnyés József is, az egykori polbeat - hajdan úgy hívták ezt a műfajt - hazai pápája is. A vendégeket, akik zsúfolásig megtöltötték a művelődési ház színháztermét, Major Ágota szavalata emelte át a hétköznapokból az ünnep világába, majd Majthényi László, Vas Megye Közgyűlésének alelnöke köszöntötte. Az ünnepeltek, a Tücsökkar, tizenkét derűs, mosolygós gyermek sütkérezett a rivaldafényben. Abban a fényben, amit nem adnak ingyen. A sikerhez sok-sok munka, lemondás, jókedvű együttdaloláson át vezet az út. Ennek a verses-zenés kirakójátéknak tán legfontosabb eleme a szeretet, a közösségi érzés és a türelem. S ha ezekből nem fogynak ki fél évtized alatt sem, akkor lehet beszélni sikerről. Ennek a sikeres fél évtizednek az összegzése volt a szombati verses-zenés köszöntő. A vezető, Bogdán Krisztina tanárnő ezzel a kis csapattal ország-világ előtt ismertté tette a büki Tücsökkart. A vendégfellépők hosszú sora - ők önzetlenül, egy fillér gázsi és utazási költségtérítés nélkül léptek fel Bükön - jelezte: nem csak ismert a Tücsökkar, de elismert és szeretett is. Ennek a zenés, irodalmi barátságnak az eredménye, összegzése volt a szombati jubileumi műsor.
Az irodalmi kávéház pedig olyan miliőt teremtett a művelődési ház színháztermében, amit fővárosi színházak is megirigyelhettek volna. Hogy a nagyérdem? egy pillanatra se unatkozzon, s a technikai átállás amúgy időt rabló üresjáratát áthidalják, kitűnő dramaturgiai, rendezői érzékkel azt eszelték ki az est rendezői, hogy a Sok-Szín-Pad lép fel ezekben a szünetekben. Ez is telitalálat volt. Az ünnep állófogadással zárult. Kár, hogy a település vezetői közül senki nem tisztelte meg az ünnepeltet azzal, hogy pohárköszöntőt mondjon. Ez a tiszt is a vendég bükire, Majthényi László közgyűlési alelnökre testálódott, aki amúgy családilag érkezett, és szívesen ünnepelt együtt a Tücsökkarral. Szép volt Tücskök!
Bodorkós András
A rendezvény támogatói:
Bük Város Önkormányzata; Büki Cipó Kft.; Büki Művelődési és Sportközpont, Könyvtár; Büki Húsbolt; Felsőbüki Nagy Pál Általános Iskola és Vendéglátó Szakiskola; Forrás; Fürdő Étterem; Gulyás Apartman; Hetykő Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.; Hotel Piroska; Klára Vendégház; Radisson SAS Birdland & Spa; Tücsökkar szülők; Várkonyi Vendégház
Tücskök és a Nyugat
SZÉKELY MŰHELY online művészeti folyóirat
Egy csónakban
http://szmho.com/szmho/index.php?option=com_content&view=article&id=48:tuecskoek-es-a-nyugat&catid=11:groups&Itemid=7
Verskoncert - Bükön
Érdekes kettős jubileumi koncert volt ez... 5 éves a Büki Tücsökkar - és 100 éves a Nyugat (?) Ez utóbbit persze mindenki tudja, hiszen idén számos rendezvény emlékezett meg az 1908-ban alapított irodalmi lapról, rádió, tévé, vetélkedők, weblodalak és még sok más médium. Ez már csak így zajlik nálunk, dupla vagy semmi alapon, vagy zeng tőle az ország, vagy csendben elfelejtik, lásd a 2005-ös József Attila évfordulót...
A dologban mégis az a szép, hogy egészen fiatalok is komolyan veszik a versek és dalok szeretetét: ők a Büki Tücsökkar. Először akkor találkoztam velük, legalábbis egy CD.n, amikor két éve megkértek bennünket, hogy néhány számunkat eljátszhatnák-e koncertjeiken. Örömmel mondtunk igent zenész kollégámmal, Dara Vilmossal, hiszen ennél nagyobb dicsőség nem kell zenésznek, minthogy elkérik a dalait... Megható volt hallani az iskolások cérnahangjait, az egyszerűen és mégis nemesen megszólaló dallamokat, és főleg azt, hogy nem féltek "nehéz" verseket, komoly témákat is előadni.
Persze mindez vezetőjüket, Krisztát dícséri elsősorban, aki kitalálta az egészet, kell egy olyan csikó-csapat, hiszen általános iskola felső tagozatra járnak a lányok, aki megzenésített, énekelt verseket fog előadni, ünnepi alkalmakkor, ráadásul egy ilyen kisvárosban, mint Bük. Jártak azután sokat Szombathelyen, Győrben, sőt eljutottak az évek során a kapolcsi művészeti fesziválra is, megmérettek több helyütt.
Ez a mostani koncert egy kicsit összefoglalása volt részükről az elmúlt 5 év munkájának, és egyben tisztelgés a Nyugat nagy költői, nyugodtan mondhatjuk - talán a legnygyobb magyar költők - emléke előtt...
A koncerten a Tücsökkar mellett számos ismert zenész és zenekar is részt vett, mindenki 3-4 dallal, mert így is hosszúra sikeredett az ünnep. Még külföldről hazérkezett zenész barátunk is itt volt, épp akkor érkezett, tán előző nap: egyenest Kanadából.
Az ünnepi alkalmat a Vas megyei közgyűlés elnöke nyitotta meg, és virággal köszöntötte a kórusvezetőt, azután kezdetétt vette a koncert. Közben a helyi színpadi csoport tagjai játszottak néhány nyugat-os darabból, paródiából, átkötésként egy-egy produkció között, ők is nagy tetszést arattak.
(Bár lenne többször vers-ünnep! Bár kapnának ezek a rendezvények, ezek a nemes törekvések nagyobb hangsúlyt, mint számos értéktelen és tiszavirág-életű, kultúrának nehezen nevezhető zenei kísérlet, és médiumok által "felemelt" tehetségtelen ember, akik úgy tűnnek el - ahogy megjelentek...)
Sok sikert és szép éveket minden Tücsöknek, aki bátran és szépen kiállt, és kitartott e nemes ügy mellett, a szép magyar nylev, és a szép dalok szeretete mellett!
Jegyzőkönyv:
Nyugat 100 - Tücsökkar 5, verskoncert, Bük, 2008. október 4.
közreműködtek: Büki Tücsökkar, Sok-Szín-Pad, Savanya István (Kanada), Hangraforgó együttes (Győr), Róbert Viktor Antal (Győr), Dinnyés József, a Miújság? zenekar, a Strófa Trió, Székely-Nagy Gábor (Bp.), Decsi-Kiss András (Decs).
A Tücsökkar előadásában elhangzott dalok:
Kosztolányi Dezső-Radványi Balázs: Akarsz-e játszani?
Gál Sándor-F. Sipos Bea: Szülőföld
Ady Endre-Menyhárt József: A föl-földobott kő
Kórusvezető: Bogdán Krisztina (ének, hegedű, furulyák)
A Tücsökkar tagjai 2007-2008-ban:
Csóka Regina, Csonka Nóra, Firisz Anita, Gulyás Júlia, Molnár Ramóna, Molnár Vivien, Németh Szidónia, Sándor Boglárka, Sándor Lilla, Schmidt Angéla, Szele Franciska, Takács Kata, Varga Bernadett, Várkonyi Regina, Zsigovics Klaudia.
Országjáró Tücsökzenészek
Büki Újság 2008. augusztus 21.
A Tücsökkar a 2008-as év nyarát igencsak tevékenyen töltötte. A kisebb-nagyobb Tücskök lelkesen járták az országot és ciripelték derekasan országszerte a magyar költészet gyöngyszemeit.
Június 28-án a 3. Balatonfüredi Nemzetközi Gitárfesztiválon lépett fel az együttes, azzal a céllal, hogy tevékenyen kivegye részét az idei Guinness-rekord kísérletből. Balatonfüreden június 21-től 30-ig 216 órán keresztül, megszakítás nélkül szólt a zene, és mindeközben közel 200 szólista és együttes lépett a Guinness színpadára. A műsort Decsi-Kiss Andrással, alkalmi gitárkísérőnkkel közösen terveztük meg. Vele a győri InternetVers Fesztiválon találkoztunk, ahonnan aztán hazatérve közös terveket kezdtünk el szövögetni. András Decsen lakik, mi Bükön, így a távolság kilométerekben számolva bizony óriási. De ez számunkra nem lehetett akadály. Az Internet adta lehetőségeket kihasználva ismerkedtünk egymás dalaival, küldtük a hanganyagokat és a kottákat, és állítottuk össze a közös verses-zenés műsort. A 216 órás gazdag zenei kavalkádot a UPC jóvoltából az egész világ követhette az Interneten keresztül, így a mi műsorunkat is sokan kísérhették figyelemmel a világhálón.
Július 26-án immár második alkalommal lépett a Tücsökkar az Országjáró Dalosok Találkozójának színpadára. A három napos rendezvény családias hangulatban telt. Az idei találkozóra megtermékenyítőleg hatott a győri InternetVers Fesztivál, hiszen nagyon sokan érkeztek ma élő költők megzenésítéseivel. A Tücsökkar ezen a találkozón nem a hagyományos formációban muzsikált. Saját repertoárunkból és Decsi-Kiss András dalaiból hangzottak el dalok rendszeres gitárkísérőnk, Nagy László és Decsi-Kiss András kíséretében, de énekeltünk Szigeti Sugár Éva dalaiból is, magának a szerzőnek a kíséretében, és természetesen a győri Hangraforgó együttessel is daloltunk együtt.
Július 29-én a kapolcsi Csigaház színpadán hangzott fel ismét a Tücsökzene. A budapesti Ködlámpa Irodalmi Kávéház meghívásának eleget téve érkezett a kis csapat a 19 évig Művészetek Völgyeként emlegetett, idén azonban a költségvetési hiányosságok miatt Bűvészeti Napokká soványodott rendezvény kapolcsi völgyközpontjába. A Csigaházban, a Ködlámpa Irodalmi Udvar szervezésében hat napon keresztül zajlottak irodalmi rendezvények, Pécsi Marcell (a budapesti Miújság? zenekar és a Ködlámpa Irodalmi Kávéház frontembere) és Sólyom Tamás (a budapesti Tonett együttes tagja) irányításával. A gyermekműsorok, a ?Kapolcsvers? napi versíró verseny, az irodalmi beszélgetések és a régi, megsárgult diafilmkockákból új életre kelő kortárs esti mesék mellett minden napra hívtak a szervezők egy költővendéget és egy versmegzenésítő zenekart, előadót. Így kerülhetett sor a Dutar, a Miújság?, a Strófa trió, a Tonett és a Hangraforgó együttes előadása mellett a Tücsökkar koncertjére is, Sárhelyi Erika költőnő jelenlétében. Az egy órát kitöltő műsorban Gyurácz Zoltán és Nagy László kíséretében hangzottak fel a megzenésített versek.
A nyári Tücsökzene részesei:
Bősze Dóra, Csonka Nóra, Firisz Anita, Gulyás Júlia, Molnár Ramóna, Molnár Vivien, Nagy Anna, Németh Szidónia, Nika Dóra, Szárnyas Krisztina, Takács Kata, Varga Bernadett, Várkonyi Regina.
Beszámolónk sorainak zárásaként köszönetet szeretnénk mondani. Köszönjük zenészbarátainknak, hogy velünk muzsikáltak. Köszönjük Németh Ferencnek és Major Ágotának, hogy mindig mellettünk vannak, és hogy bármikor számíthatunk segítségükre. Köszönjük a szombathelyi Tip-Top Kft.-nek, hogy (Németh Ferenc közbenjárására) rendelkezésünkre bocsátották azt a nyolcfős autóbuszt, amely nélkül nem juthattunk volna el Kapolcsra. Köszönjük az iskola vezetőségének, hogy támogatta a kapolcsi utazásunkat.
Bogdán Krisztina
A Büki Tücsökkar koncertje
Július 29. (kedd)
Kapolcsra látogatott a Tücsökkar
KAPOLCS - CSIGAHÁZ - KÖDLÁMPA IRODALMI UDVAR
Magtár Stúdió
Tömegkommunikáció szakos diákok oldala
http://kapolcs.szlgbp.hu/StudentsMediaStorage/tabid/109/language/hu-HU/Default.aspx?m=cikk&p=29327
Egy nagyon különleges programon vehetett részt az, aki 29-én Kapolcson a Csigaházban tartózkodott 19:30 perckor. Ekkor és itt rendezték meg ugyanis a Büki Tücsökkar koncertjét.
Ők 2003-ban alakultak meg a Felsőbüki Nagy Pál Általános Iskola énekkaraként. Mostanra azonban már régen kinőtték a kis általános iskolai keretet. Az énekkar vagy Tücsökkar összetétele igen vegyes, hiszen az általános iskola harmadik osztályától kezdődően egészen nyolcadik osztályig tagjai a lányok ennek a karnak ? sőt, van énekkaros a középiskolából is. Azonban mindenképpen ki lehet jelenteni, hogy a korosztálybeli különbségek ellenére is tökéletes az összhang a lányok között, egy csapatként, jó hangulatban, az előadásokat a végletekig élvezve lépnek fel. A Tücsökkar megzenésített versekkel bűvölte el a hallgatókat, hiszen az énekkar csak ezekkel a megzenésített, József Attila-, Kosztolányi-, Ady-versekkel járja az országot. Már több híres versenyen és fesztiválon vettek részt, és igen jól szerepeltek. A kapolcsi fellépésük is sikeres volt, hiszen nagyon sokan foglaltak helyet a nézőtéren az előadásuk közben. A kicsi gyerekek és a felnőttek egyaránt mosolyogva, átszellemülve hallgatták a szép dallamokat. Az egész csoport nagyon hálás volt, hogy előadhattak itt, hiszen idén jártak először Kapolcson, és elmondásuk szerint ez nagyon nagy élményt jelentett a számukra. Emiatt is bíznak abban, hogy jövőre ismét felléphetnek itt a völgyben és ismét elvarázsolhatják a nézőket a csodálatos dallamokkal, a csengő-zengő hangokkal, a tisztasággal, amit akkor érezhettünk, amikor énekeltek mosolygó arcukkal. Azt hiszem, hogy kijelenthető, hogy a lányok is és a völgy is immáron örök barátságot kötött egymással és alig várják, hogy viszontláthassák egymást jövőre a fesztiválon. A csapatnak pedig addig is sok sikert és eredményes munkát kívánunk.
Márkus Veronika
Egyszerre két rekordot állítottak fel a fesztiválon
Élő online közvetítésben Amerikában is látták a koncertet
Tolnai Népújság 2008. július 12.
Szekszárdi gitárosok is bevetették magukat azért, hogy sikerüljön 3. Nemzetközi Gitárfesztivál Guinness-rekordkísérlete. A leghosszabb többszereplős koncert Balatonfüreden 216 óráig tartott. Decsi Kiss András, a Szekszárdi Gitárkvartett tagja három fellépést is vállalt, az elsőn a büki Tücsökkar gitárkíséretét látta el. - A győri internet versfesztiválon találkoztunk. Így talán nem meglepő, hogy a világhálón cseréltünk anyagot, így készült a közös műsor - mondta a zenész. Természetesen a Szekszárdi Gitárkvartett is szerepelt standard, azaz magyar, brit reneszánsz, spanyol zenéből és saját számaikból álló műsort vitt a rekordbeállításra az együttes. Az éjszakai koncerten az álmatlan zenészek között András újfent egyedül szerepelt. Az éjszakai műsor miatt több visszajelzést is kaptak a szervezők Amerikában élő magyaroktól, akik a valóban élő online közvetítésnek köszönhetően élvezhették a koncertet - mesélte Decsi Kiss András. A zenész beszámolójából az is kiderült, ez volt az eddigi leghosszabb ilyen jellegű közvetítés, így a rendezvényen közreműködők egyszerre két rekordot állítottak fel.
Zenélési rekordot döntögettek
Tücsökzene a 3. Balatonfüredi Nemzetközi Gitárfesztiválon
Vas Népe 2008. július 25.
Bük - A büki Tücsökkar 2008. június 28-án a 3. Balatonfüredi Nemzetközi Gitárfesztiválon járt, azzal a céllal, hogy tevékenyen kivegye részét az idei Guinness Rekord kísérletből.
Balatonfüreden június 21-től 30-ig 216 órán keresztül, megszakítás nélkül szólt a zene, és mindeközben közel 200 szólista és együttes lépett a Guinness színpadára.
Az üdítő utazás után a füredi mólóra indult a kis csapat, hangszerekkel és kottákkal megpakolva. A part közelében felállított színpadnál belehallgattunk a megszakítás nélkül zajló koncertbe, és láthattuk, hogy bizony feszített tempóban folyik a munka a rekord megdöntésének érdekében. Szigorú szabályokat kellett betartani ahhoz, hogy érvényes legyen a kísérlet. Egy-egy újabb produkciót követően legfeljebb öt perc szünet volt lehetséges. Mindez komoly összpontosítást követelt mind a zenészektől, mind a technikusoktól, hiszen a másodpercek kíméletlenül teltek, mialatt ők igyekeztek minden hangszert, kottaállványt, mikrofont beállítani, és a tökéletes hangzást megtalálni.
A terepszemlét és a rövid szusszanást próba követte az árnyas fák alatt barátainkkal, Szigeti Sugár Évával és Decsi-Kiss Andrással (alkalmi gitárkísérőnkkel) kiegészülve. A kis csapat így, együtt zenélve-mosolyogva ült a fűben, turistáknak és járókelőknek egyaránt látványosságot és zenei élményt nyújtva. Elismerő pillantásokban már itt sem volt hiány.
Ahogy közeledett a mi időnk, fehér és rózsaszín egyenruhát öltöttünk, és izgatottan vártuk a színpadra lépés pillanatát. A színpadon állva már alábbhagyott az izgalom, átadtuk magunkat az együtt zenélés, éneklés örömeinek.
A műsort Andrissal közösen terveztük meg. Vele áprilisban, a győri InternetVers Fesztiválon találkoztunk, ahonnan aztán hazatérve közös terveket kezdtünk el szövögetni. András Decsen lakik, mi Bükön, így a távolság kilométerekben számolva bizony óriási. De ez számunkra nem lehetett akadály. Az Internet adta lehetőségeket kihasználva ismerkedtünk egymás dalaival, küldtük a hanganyagokat és a kottákat, és állítottuk össze a közös verses-zenés műsort.
Felszabadultan, örömmel énekeltünk Füreden. Decsi-Kiss András, a Szekszárdi Gitárkvartett virtuóz gitárosa kiváló kísérőnek bizonyult mellettünk. A 216 órás gazdag zenei kavalkádot a UPC jóvoltából az egész világ követhette az Interneten keresztül, így a mi műsorunkat is sokan kísérhették figyelemmel a világhálón. A visszajelzésekre alapozva is elmondhatjuk, hogy füredi bemutatkozásunk ragyogóan sikerült, köszönhetően az odaadó figyelemnek, a fellépést megelőző próbáknak, és természetesen a kiváló felszereltséget biztosító balatonfüredi technikusgárdának is.
A büki Tücsökkar következő állomása Szombathely, hiszen július 26-án a III. Országjáró Dalosok Találkozóján hangzik fel újra a Tücsökzene. Július 29-én Kapolcson, a Művészetek Völgyében, a budapesti Ködlámpa Irodalmi Kávéház meghívásának eleget téve lépünk színpadra.
Nagy Anna, Bogdán Krisztina
Reneszánsz irodalmi kávéház
Verssel, dallal, korabeli hangszerekkel idézték a régmúltat
Vas Népe, 2008. június 6.
Bük (tk) - 2008. május 22-én az általános iskola történelem és magyar munkaközössége irodalmi utazásra invitálta az iskola diákjait és a város lakóit.
A Művelődési Központ színháztermében gyűltek össze kicsik és nagyok, diákok és felnőttek, hogy a reneszánsz zenével és irodalommal ismerkedjenek.
Az est nemcsak a közönség, de a szereplők számára is különleges élményt nyújtott. A büki Tücsökkar a győri Hangraforgó együttessel lépett a közönség elé. A győri vendégek, F. Sipos Bea és Faggyas László (a Hangraforgó) neve nem volt ismeretlen a városban. Korábban is jártak már itt, zenés versekkel ajándékozva meg a helyi közönséget. Ez alkalommal velük tartott Bor Péter is, Sipos Bea fia, aki ifjú muzsikusként egyre többször működik közre a zenész házaspár fellépésein.
Ez volt az első alkalom, hogy a két verséneklő együttes, a Tücsökkar és a Hangraforgó közösen állt a színpadra. A győri zenészek különleges hangszereket hoztak tarisznyájukban: a gitár, a hegedű és a furulyák mellett lantot, lantgitárt és mandolint is megszólaltattak. Janus Pannonius, Balassi Bálint, William Shakespeare, Juhász Gyula és Szőke István Atilla megzenésített költeményei mellett a XVII. századi Vásárhelyi daloskönyvből, a Vietoris-kódexből és Wathay Ferenctől is felcsendültek dalok. A zenei programot az immár egy éve működő büki Sok-Szín-Pad színjátszói Janus Pannonius-, Bornemissza Péter-, Francois Villon-, William Shakespeare-idézetekkel, valamint Mátyás királyról szóló mondákkal színesítették.
Versek és zenék
Díjjal ismerték el a fiatal büki komponistákat
Vas Népe, 2008. május 9.
Bük - Győr (tk) - A költészet napja alkalmából rendezték meg Győrben az I. InternetVers Fesztivált. A rendezvényre a büki Tücsökkar és a Capito Gitárklub közös produkcióval nevezett.
A Hangraforgó internetes szakmai fórum tavaly tett közzé egy felhívást: fiatal költők olyan verseit várták, amelyeket megzenésítésre ajánlanak fel verséneklő, énekmondó muzsikusok számára. A kortárs költők több száz verset jelentettek meg az interneten. Ezekből válogatva megzenésített költemények születtek: a fesztiválra 24 szólista és együttes érkezett szerte az országból.
A büki Tücsökkar és a szombathelyi Capito Gitárklub egy budapesti költő, Gámentzy Eduárd három megzenésített versét vitte a fesztiválra. A dallamok két általános iskolás, Sándor Boglárka és Schmidt Angéla ötletéből születtek, a hangszerelésben Várhelyi Zoltán és a Capito Gitárklub tagjai segítettek.
A bükiek először egy rendhagyó irodalomóra keretében diákok előtt mutathatták be megzenésített verscsokrukat.
Másnap, a Netversek bemutatóin a versek, új impulzusokat adva a zenészeknek, dalban születtek újjá. A vasi szereplők "A jövő reménységei" díjat kapták, a két hatodik osztályos kis komponista pedig "A jövő reménységei" zeneszerzői díjjal térhettek haza.
Bogdán Krisztina, a Tücsökkar vezetője elmondta:
- Újabb bizonyságot szereztünk, hogy jó úton járunk. Barátaink és terveink napról napra sokasodnak. Május 22-én a büki Művelődési Központban a Hangraforgó együttessel adunk koncertet a reneszánsz év alkalmából. Június 28-án a 3. Balatonfüredi Nemzetközi Gitárfesztivál Guinness rekordkísérletén veszünk részt, majd a III. Országjáró Dalosok Találkozóján lépünk a szombathelyi MMIK színpadára.
I. Győri InternetVers Fesztivál
2008. április 11-12.
A büki Tücsökkar élménybeszámolója
A Hangraforgó (internetes) Szakmai Fórum, a Harmónia Művészeti Központ, a Magyar Kultúra Kiadó és a győri Petőfi Sándor Művelődési Ház 2008. április 11-12-én rendezte meg az I. Győri InternetVers Fesztivált, énekelt és megzenésített versek előadói számára.
Az időpontválasztás nem véletlen; országszerte és határainkon túl is a magyarság április 11-én József Attila születésnapját és a Költészet Napját ünnepli.
A fesztivál célja az volt, hogy közvetlen kapcsolatot teremtsen "a költők és az általuk megzenésítésre felajánlott verseikre reagáló zenészek között", "felhívja a figyelmet napjaink költészetének aktualitására", az internet adta lehetőségeket kihasználva népszerűsítse a költészetet, zenét és az énekelt vers műfaját, és méltó ünnepet állítson a 2008. évi Költészet Napjának.
A fesztivál szervezése 2007 szeptemberében egy felhívással indult: "A Hangraforgó Szakmai Fórum költők, dalszövegírók olyan verseit várja, amelyeket megzenésítésre ajánlanak fel verséneklő, énekmondó muzsikusok számára." A felhívás aztán láncreakciót indított el: megérkeztek az első, majd az újabb és újabb költemények kortárs költők tollából. A zenésztársadalom is megbolydult, aminek eredményeként a fesztiválra érkezett pályaművek összesítésekor igazán elismerésre méltó eredmények születtek: 710 vers 30 költő tollából, 93 elkészült dal 29 zeneszerzőtől. A fesztiválra 24 szólista és együttes érkezett szerte az országból.
A büki Tücsökkar és a szombathelyi Capito Gitárklub közös produkcióval indult a győri fesztiválra. Egy budapesti költő, Gámentzy Eduárd három versével (Hóember, Ahogyan régen, Jó lenne tudni) születtek meg az együttes első megzenésítései, két kis Tücsökzenész, Sándor Boglárka és Schmidt Angéla zenei ötleteiből. A két kis zeneszerző dallamot kanyarított a versekhez, amelyeket aztán - Várhelyi Zoltán, a Capito Gitárklub vezetőjének útmutatásával - közösen hangszereltünk meg.
A fesztiválra érkező költők és zenészek április 11-én győri és Győr környéki iskolákban, művelődési házakban és könyvtárakban adtak verses-zenés műsort.
A büki Tücskök és a szombathelyi Capito Gitárklub tagjai a győri Prohászka Ottokár Orsolyita Közoktatási Központban egy rendhagyó irodalomóra keretében általános és középiskolás gyerekek előtt mutathatták be megzenésített verscsokrukat. Diákok és tanárok egyaránt szeretettel fogadtak minket, és lelkes tapssal köszönték meg a műsort.
Délután közönségtalálkozóra került sor az Alexandra Könyvesházban és a Galgóczi Erzsébet Városi Könyvtárban, ahol a főszerepet a költők kapták: egy moderátor irányításával költészetről, versekről, a vers és zene kapcsolatáról beszélgettek, a zenészek pedig egy-egy megzenésített verssel színesítették a programot.
Április 11-én este a fesztivál nyitányaként ünnepi hangverseny hangzott el a Hangraforgó és Barátaik (F. Sipos Bea, Faggyas László, Bakó Judit, Bodroghalmi László, Bogdán Krisztina, Bor Péter, Molnár Adél, Rumbus Csaba, Dara Vilmos) előadásában. A koncert különlegessége az volt, hogy a zenészek - a fesztivál nevéhez hűen - az internet segítségével készültek fel a közel egy órás műsorra. Bea és Fagyi (Hangraforgóék) amellett, hogy éjt nappallá téve a fesztivál sikerességén dolgoztak, valóságos kis kotta- és lemezgyárat hoztak létre maguk körül. Jöttek, mentek az e-mailek, mindig egy-egy újabb dallal, szólammal, információval, ötlettel színesítve a koncerttervet. Így április 11-én este a Petőfi Művelődési Házban Győrött zenésznek és közönségnek egyaránt különleges élményben lehetett része. A koncert méltó kezdete volt a fesztiválnak.
Az est egy állófogadással folytatódott. Költők, zenészek, akik olykor bizony csak az internetes képekről ismerték fel egymást, beszélgettek, ismerkedtek, és barátként köszöntötték egymást.
A Hangraforgó Szakmai Fórum ezen a napon ünnepelte első születésnapját. A Fórum egy évvel ezelőtt, április 11-én indult, azzal a céllal, hogy az énekelt vers művelőinek lehetőséget teremtsen arra, hogy elmondhassák véleményüket, tapasztalataikat egymásnak, hogy ezekből mások is tanulhassanak. A szerkesztők, F. Sipos Bea és Faggyas László folyamatosan frissítik az oldalt, csokorba gyűjtik a műfaj képviselőit, közzéteszik a versénekléssel, énekmondással kapcsolatos felhívásokat, eseményeket, valamint kritikai jellegű, igényes szakmai írásokat. E jeles kezdeményezést bizony tortával illik ünnepelni, amint az ezen a napon bizony meg is történt.
Április 12-én került sor - ahogyan a résztvevők az elhangzó produkciókat nevezték - a Netversek bemutatóira. Csodálatos élmény volt hallani, ahogyan a versek új impulzusokat adva a zenészeknek, dallamban születnek újjá. S mindez úgy valósulhat meg, hogy maga a költő is részese az újjászületésnek.
Az I. Győri InternetVers Fesztivál eredményhirdetéssel és gálával zárult. A paksi Bodroghalmi László nyerte el megzenésítéseivel a legmagasabb közönségszavazatot, s így a Hangraforgó-díjat. Savanya István, Kanadában élő költő a "A hagyományteremtő"-díjat, hiszen ő volt a fesztivál ötletgazdája. Székely-Nagy Gábor és Dara Vilmos a "Majális-díjat", a büki Tücsökkar és a szombathelyi Capito Gitárklub fúziója pedig "A jövő reménységei"-díjat kapták. A két kis pályakezdő zeneszerző, Sándor Boglárka és Schmidt Angéla 6. osztályos büki tanulók "A jövő reménységei" zeneszerzői-díjjal tértek haza.
A fesztivál végrehajtotta küldetését: méltó ünnepe volt költészetnek, zenének. Költők és zenészek találkoztak, új barátságok köttettek, régiek erősödtek. Új célok, új elképzelések, tervek fogantak.
Mi is gazdagodtunk általa. Újabb bizonyosságot nyertünk arra, hogy jó úton járunk. Tanultunk verset, zenét. Tanultunk alkalmazkodni, együttműködni, és tanultunk önmagunkhoz, elképzeléseinkhez hűnek maradni. Tanultunk barátságot, összetartozást és elszakadást.
Barátaink és terveink napról napra sokasodnak. 2008. május 22-én, a büki Művelődési Központban a Hangraforgó együttessel adunk közös koncertet a "Reneszánsz év" alkalmából. Június 28-án új barátunkkal, Decsi-Kiss Andrással zenélünk majd együtt a 3. Balatonfüredi Nemzetközi Gitárfesztivál Guinness rekord-kísérletén. Július 26-án a III. Országjáró Dalosok Találkozóján lépünk a szombathelyi MMIK színpadára, a budapesti Székely Műhellyel és Szigeti Sugár Évával pedig a 2009-es budapesti Könyvfesztivál kapcsán szövögetünk közös terveket.
Ezúton szeretnénk köszönetet mondani mindazoknak, akik segítettek, támogattak minket abban, hogy részt vegyünk a győri fesztiválon:
Köszönet illeti a szervezőket, F. Sipos Beát és Faggyas Lászlót áldozatos munkájukért, irántunk való barátságukért.
Köszönet illeti iskolánk vezetőségét, akik hozzájárulásukkal és anyagi támogatásukkal segítettek minket.
Köszönettel tartozunk Várhelyi Zoltánnak, a szombathelyi Capito Gitárklub vezetőjének, valamint Várhelyi Zsófiának és Mártonnak, Nagy Juditnak és Horváth Ádámnak a közös zenélésért, az együtt töltött napokért.
Végül, de nem utolsó sorban köszönetet mondunk Dara Vilmosnak, Juhász Anitának, Székely-Nagy Gábornak, Szigeti-Sugár Évának, Decsi-Kiss Andrásnak a biztató szavakért, tanácsaikért, barátságukért.
Bogdán Krisztina
Tücsökzenészek és Hangraforgó
Büki Újság, 2008. február 21.
Január 22-én a művelődési központ színháztermében nagysikerű esten ünnepeltük a Magyar Kultúra Napját. Kölcsey Ferenc 1823. január 22-én fejezte be a Himnuszt, így e nap két évtizede kettős ünnep: a Himnusz születésének napja és a Magyar Kultúra Napja, ünnepe is. Ezen a napon - szép hagyomány ez településünkön - évről évre neves vendégek fellépésével, kulturális gálával tesszük emlékezetessé a téli estét. Idén győri vendégekkel, a Hangraforgó együttes tagjaival tettünk történelmi lélekutazást. Megzenésített versekkel bekalandoztuk a magyar költészet és történelem zegzugos útjait. Szép kirándulás volt. Amikor úgy tűnt, tovább már nem lehet fokozni a lélekemelő csendet, a heroikus pillanatokat, akkor kis zsibongást követően a lelkes tücsökzenészek - akik Bogdán Krisztina tanárnő keze alatt egyre összeforrottabb együttessé válnak - a Hangraforgó együttessel közösen adták elő Reményik Sándor "Köt a rög" című megzenésített versét. Az est végén a közönség szűnni nem akaró tapssal jutalmazta, ünnepelte a szereplőket, akik felejthetetlen élménnyel ajándékoztak meg bennünket.
Az est zárásaként Benkőné Klára Júlia igazgató közös pezsgőzésre, beszélgetésre invitált mindenkit. Érthetően, senki nem akart hazamenni.
- sok -
2007. október 17-én a büki Tücsökkar és a szombathelyi Capito Gitárklub a budapesti Merlin Színházban vendégszerepelt.
A Kaleidoszkóp önmagát Közép-Európa legnagyobb költészeti seregszemléjeként hirdette, ahol a vers valamennyi írott és színpadi formája bemutatkozik. Célja a vers, a színház és a zene népszerűsítése, a jövő tehetségeinek, sztárjainak felkutatása, a tömegek megmozgatása, a kulturált szórakoztatás. A versenyprogramban hivatásos és nem hivatásos költők, versmondók, színészek és előadóművészek több kategóriában (költészet, versmondás, mozgásszínház, népköltészet, performance-ok, énekelt- és megzenésített versek, stb.) mérik össze tudásukat, tehetségüket. A fesztivál célja visszaállítani a versek hétköznapiságát. A szervezők úgy tartják, itt nem a verseny a fontos, hanem a páratlan találkozás vers és ember, költő és versmondó között.
A Magyar Versmondók Egyesülete 2007 szeptemberében az elküldött hanganyagok alapján elfogadta a büki Tücsökkar nevezését is a 9. Kaleidoszkóp Nemzetközi VersFesztiválra. A jelentkezők közül a produkciók 65 százalékának biztosítottak helyet, ami azt is jelzi, hogy a befogadott előadások színvonala nagyon magas volt. Az egy héten át tartó, nagy neveket is felsorakoztató VersFesztivált 2007. október 15-től 21-ig rendezték meg a Merlin Színházban.
A verszenei kategóriában, ahol a büki Tücskök is bemutatkoztak, olyan előadók vettek részt, mint a budapesti Székely Műhely zenekar, a pécsi NeoFolk együttes, a budapesti Kosbor vagy a győri Hangraforgó. Vas megyéből mindössze négy produkció vett részt a fesztiválon: Joós Tamás és a Vasi TIT Irodalmi Kör Szombathelyről, a celldömölki Soltis Lajos Színház, a szentgotthárdi Újvári Gyöngy és a büki Tücsökkar.
A zsűri tagjai voltak: Szűcs Katalin Ágnes kritikus, a Critikai Lapok főszerkesztője; Molnár Anna Zsuzsanna színművész, magánénekes, a Miskolci Nemzeti Színház tagja; Kiss László, a Magyar Versmondók Egyesületének alelnöke, a Versmondó folyóirat főszerkesztője; Wiegmann Alfréd színházi és televíziós rendező; Solténszky Tibor dramaturg, a Színházi Dramaturgok Céhének elnökhelyettese, a Magyar Színjátékos Szövetség elnöke; Pataki András a Magyar Versmondók Egyesületének gazdasági és szervezési igazgatója; valamint Nagy András László színművész.
Bár a Merlinben a kis Tücskök és Capitos barátaik egyaránt nagyon ügyesek voltak, a közönség távolmaradása bizony szomorúsággal töltött el minket. A nagyszínpad nézőterén - talán a kora délutáni időpont miatt - mindössze tizenketten ültek.
A zsűri értékelésére másnap délelőtt került sor. Rengeteg pozitív kritikát hallottunk:
Először is gratuláltak, ilyet még nem hallottak, nem jellemző, hogy gyerekek, és főként ilyen kis gyerekek megzenésített verseket énekeljenek... Csodálatosnak ítélték a műsort, feltöltődtek...
Milyen jó, hogy ezek a gyerekek zenével és versekkel szocializálódnak, és nem a televízió "hülyeségeit", értéktelen műsorait bámulják nap mint nap...
Szép hangúak a kis Tücskök, ügyesek, és - eltekintve a hangszeres tudás hiányosságaitól - nagyon szépen szerepeltek...
Egyik zsűritag, bár nem hallott minket személyesen, mégis szót kért. Egy színésznője, miután elkészítette színpadra lépése előtt sminkjét, engedélyt kért tőle, hogy hadd hallgasson bele a Tücsökzenébe. Néhány dal után azonban kijött a színházteremből, mondván, hogy már így is megkönnyezte az előadásunkat, és ha továbbra is bent marad, teljesen szétfolyik a sminkje...
A Népszabadság hasábjain is elismerő sorokat olvastunk: "Valahogy mindig csalhatatlan érzékkel nyúlunk a tutiba. A vasárnapig tartó, nagy neveket is felsorakoztató Kaleidoszkóp Versfesztivál szerdai programja délután egykor kezdődik a pesti Merlinben - fél háromra már túl is vagyunk két erotikusan túlfűtött, helyesebben a túlfűtöttség látszatát keltő produkción... A büki Tücsökkar és a szombathelyi Capito gitárklub fúziója aztán választ ad a kérdésre, hogy miért is jöttünk tulajdonképpen: magyar költők megzenésített verseit adják elő ének- és gitárhangon, xilofonon, valamint ritmushangszereken. Többek között Ady Endre, Áprily Lajos, Farkas Árpád, Juhász Gyula, Kölcsey Ferenc, Romhányi József műveit, de Hobo-Szarka, sőt Cseh Tamás-Bereményi Géza dal is akad - nagy merítés. Egyet azért sajnálunk: a tizenkilenc előadó többen van, mint a közönség zsűristül." (Népszabadság, Csider István Zoltán, 2007. október 20.)
Természetesen - ahogyan egy minősítő fesztiválon illik - negatív kritikával is ellátták a kis csapatot. Többek között furcsállták azt, hogy a kis csapat a műsorszámok között mintha a közönség soraiból tapsot várt volna. Bár mint tudjuk, egy fesztiválon szerepeltünk, amihez véleményünk szerint a zsűritagokon kívül a közönség is hozzátartozik, sőt, továbbgondolom, ha nem is profi, de (amatőr) előadók vagyunk, akiknek (ha hiba, ha nem), bizony szüksége van a közönség visszajelzésére...
A zsűritagok nem értettek egyet a műsorválasztással, túlságosan is sokszínűnek találták a programot... Nem tetszett nekik az sem, hogy minden verset néhány mondattal bemutattunk, és szóvá tették azt is, hogy a műsor végére iskolai ünnepély-, sőt, "mozgalmi" jellege lett a produkciónknak. Valóban, a műsor végén több olyan vers is szerepelt, amely a hazához, vagy akár nemzeti ünnepeinkhez kapcsolódik. Aki járt már a műsorainkon, tudja, hogy valóban szeretjük, és bárhol szívesen énekeljük az ilyen jellegű dalokat. Azt a kérdést pedig, hogy Dévényi Ádám Hősök terén című dalának, vagy Ady Endre A föl-földobott kő című versének mozgalmi jellege van-e, úgy hiszem, válaszolja meg mindenki magában. Mi is ezt tettük...
Tehát a zsűri kritikáját meghallgattuk, és - amit belőle építőnek érzünk - igyekszünk is megfogadni. A két nap jól sikerült, és bár kicsit csalódottak voltunk a Fesztivál szervezettségével kapcsolatban, azt gondolom, a gyerekek élményekkel feltöltődve tértek haza. A két társaság pedig a két nap alatt igazán jól összekovácsolódott, így már tervezzük a további közös programokat.
Október 21-én, vasárnap 17 órától nagyszabású díjátadó GálaEstet rendeztek, televíziós felvétel keretében, amelyen a fellépő társulatok képviselőinek jelen kellett lenniük. S bár a zsűri nyilatkozata alapján a Tücsökzenészek mindenképpen várhattak nyilvános elismerést produkciójukért, mégis - ahogyan később a szervezők informáltak minket - "az akarás valahol útközben bizony elakadt". Így a csoport képviselője üres kézzel tért haza a gáláról.
A fesztiválról hazatérvén, zenész barátainkkal (akik közül többen szintén felléptek a Merlin színpadán) beszélgetve arra a megállapításra jutottunk, hogy ez a fesztivál sajnos nem az előadókért és nem az előadókról szólt. Ilyen bakiknak egy állítólagos profi fesztiválon nem szabadna előfordulni. Mintha a fesztivál szervezői is éppen annak a médiának a hatalmába kerültek volna, amelyet ők maguk is elítélnek...
Mi azonban mégis azon szerencsések közé tartoztunk, akiknek produkcióját nemcsak a kiírás szerint, hanem a valóságban is végigkísérte a Magyar Televízió kamerája, így december 25-e és 28-a között, délutánonként várhatjuk, hogy az MTV műsorán felhangzik a Tücsökzene.
Az utat pedig, amelyet négy évvel ezelőtt elkezdtünk, folytatjuk. Akiknek a győri Hangraforgó együttes tagjai (akik ma már a versmegzenésítés klasszikus, példás művelői) ilyen levelet írnak, amellyel most soraimat zárom, azok bizony nem hátrálhatnak meg.
"Milyen is a kaleidoszkóp? Ahogy forgatod, úgy változik a látvány? Az, hogy velünk elbántak, nem túl érdekes, (rajtunk hozták be az elcsúszott programot, amellyel úgy félrelöktek minket, hogy nem csak a tv-stáb, a zsűri 6/7-e, de még a pesti barátaink 90 %-a is elpárolgott...) mi harcedzettek vagyunk, és nem rendít meg bennünket a tipikusan pesti sznob közeg érdektelensége. Csak az bánt, hogy Nektek, akik saját korosztályotokban "koraérettek" vagytok, fölfogjátok a nemzet, nyelv, kultúra fontosságát, még Nektek sincs kegyelem! Jó korán szembesültök egy korrupt világgal, amelyben már a verseny sem tiszta. Olyan politikai légkörben vagyunk, ahol a fejekben totális káosz uralkodik, ahol előfordulhat az, hogy egy énekmondó egyik ünnepi műsorából ki akarják húzni Radnóti Erőltetett menet-jét, mondván, hogy Radnótit ne játsszon a zenekar, mert Radnóti zsidó.
Nem marad más hátra, mint hogy továbbra is erőt sugározzunk felétek! Veletek vagyunk, továbbra is biztatunk, hogy ne vegye el a kedveteket senki és semmi, építsétek tovább a Tücsökkart, az út helyes, az irány jó, a cél pedig szent!" (Hangraforgó, 2007. október 30.)
Bogdán Krisztina és a büki Tücskök
Versfesztivál
Büki Újság, 2007. november 8.
Budapesten október 15. és 21. között rendezték meg a Kaleidoszkóp Nemzetközi Versfesztivált. A Merlin Színházban egy héten keresztül a versé és a zenéé volt a főszerep. A büki Tücsökkar és a Capito Gitárklub október 16-án, a fellépés előestéjén tartotta nyilvános főpróbáját Bükön, a művelődési házban. Az érdeklődés a kitűnő zenének és a sugárzó gyermekarcoknak szólt.
Budapesten, miként a büki főpróbán is, e szavakkal köszöntötték a közönségüket és a zsűrit a büki Tücskök: "Messziről jöttünk, Vas megyéből. Óriási nekünk a főváros, hatalmas ez a színpad. Bízunk benne, hogy az a szeretet, amellyel a zene és a vers iránt fordulunk, feledteti majd zavarunkat, és megszólal majd a furulya, ahogyan kell, és talán a vonó sem remeg majd a kézben. Még az is lehet, hogy sikerül hibátlanul és érthetően felolvasnunk az ide szánt gondolatainkat. És ha mégse? Megkérünk mindenkit, forduljon barátsággal felénk, és nézze ezt el nekünk, hisz gyermekek vagyunk."
S felcsendültek sorban a megzenésített versek: Cseh Tamás, Szarka Tamás, Bródy János, Menyhárt József és mások szerzeményei. Juhász Gyula, József Attila költeményei hirdették, hitették el velünk, hogy létezik egy olyan dimenzió, amelybe érdemes eljutni, s eljuthatunk, ha szeretjük a zenét, a verset. A büki Tücsökkarnak és a Capito Gitárklubnak Bogdán Krisztina vezetésével sikerült átadni ezt a szeretetet és hitet, amire a zaklatott világ polgárai bevallva, eltitkolva, de annyira áhítoznak. Hisz az ember ? akár bevallja, akár nem ? Éhe a szépnek, miként József Attila írta.