Decsi-Kiss András (Decs)
Kilenc év fuvolázás és egy rövid szaxofonos kitérő után kezdett gitározni. Ahogyan ő vallja: Bill Haleytől rock and rollt, Eric Claptontól bluest, jelenlegi zenekarának, a Szekszárdi Gitárkvartettnek a vezetőjétől klasszikus és flamenco technikát tanult. Kifejezetten a kamaszok korosztályának készülnek versmegzenésítései. A vers erejéhez igyekszik társítani a zene erejét, így hozva közel a fiatalokhoz, akik mivel tanulják, ki nem állhatják a verseket és el nem tudják képzelni, hogy az lehet jó is. (Ugye, emlékszik még mindenki, milyen is volt muszájból verssel foglalkozni?) A lendületes gitárjáték, a sodró ritmusok viszont áttörik ezt a gátat, így célba ér és akarva, akaratlan megérinti őket a vers. A rockos-bluesos dallamok közé egy-egy lágy dallamot, vagy zenei finomságot, érdekességet (moduláció, páratlan ritmus, stb.) is csempész, hogy minél több fajta zenei értéket halljanak a fiatalok.

Decsi-Kiss András honlapja: www.dekia.hu
D-műszak
A kétfős zenekar (Bodroghalmi László, Novák Zoltán) körülbelül 1984-ben alakult. Mindketten Sátoraljaújhelyen születtek, de egy Sopron melletti gyermektáborban ismerkedtek össze. Saját dalaikkal gyakran fordultak meg különböző fesztiválokon, (pl. Országos Dalostalálkozó, Székesfehérvár, Gödöllő), ahol tudatosan besorolhatatlanra készített műveikkel főleg a közönség tetszését nyerték el. Jelenleg a közöttük lévő távolság (Sátoraljaújhely - Paks) nehezíti az alkotómunkájukat. Érdemes őket meghallgatni...

Dongó együttes (Nyíregyháza)
A Dongó együttes 1976 októberében alakult meg Nyíregyházán, és azóta műsoraikat több tízezren hallgatták és szerették meg. Elsősorban verseket zenésítenek meg, a szerzemények részben népzenei ihletésűek. Alapvetően a gitár, basszusgitár, mandolin, hegedű, furulya, oboa, és a szintetizátor szólalnak meg a dalokban, és jellemző a többszólamú vokális hangzás.
1982-ben a Székesfehérvári Dalos Találkozón második helyezést ért el az együttes. 1985-ben debreceni Békedal Fesztiválon a Dongó együttes dala bekerült a legjobb tizenkettő közé. Nagylemez felvétel készült "Dallal a békéért" címmel, amelyen két Dongó-dal is szerepelt, többek között Varga Miklós Európa című dala mellett. 1990-ben a Dongó megkapta a Kiváló Együttes címet és a Művelődési Miniszter Dicsérő Oklevelét. 1996-ban a diósgyőri Kaláka Fesztiválon a Kaláka együttes különdíját, mint a legjobb versmegzenésítő együttes díját kapta meg.
Az együttes tagjai:
- Papp Csaba - basszusgitár, ének, vokál
- Korponai Tibor - harmonika, gitár, bendzsó, furulyák, mandolin, ének, vokál
- Kerék Annamária - oboa, blockflöte, ének, vokál
- Balázsi Gyula - gitárok, ének, vokál
- Romanovits István - hegedű, mandolin, dobok, vokál
Az együttes lemezei:
- Ugróiskola
- Hazát féltő
- Napsugárhívogató
- Szeretni ezt a szép hazát
- Hópelyhek tánca
- Mit nékem a kincs?
- Itthon ez hazában
Hangraforgó együttes (Győr)
Bea és Fagyi - ők a Hangraforgók.
1998 októberében a gödöllői Dalostalálkozón kezdődött, ahol első alkalommal pengettek el egy dalt közösen. Bella István: Maradj velem. És ők együtt maradtak.
"A hangraforgó zeng a fű között...", írta Radnóti Miklós Majális című versében. A költő ezzel a különös kifejezéssel illette az egykori lemezjátszót, a gramofont. Bár a szó nem vált ismertté, napjainkban mégis új értelmet kapott: az F. Sipos Bea és Faggyas László alkotta verséneklő együttes 2003 augusztusában fölvette a Hangraforgó nevet.
Országszerte és a határokon túl is sikerrel szerepeltek különféle fesztiválokon, dalostalálkozókon, irodalmi esteken. Az igényesen hangszerelt dalokban a gitárok mellett hegedű, szoprán-, alt- és tenorfurulya, koboz, lant, mandolin, ukulele, valamint különféle ütőhangszerek is megszólalnak. Műsoraikban klasszikus és kortárs magyar költők versei egyaránt hallhatók.
Legfontosabb feladatuknak tekintik a magyar kultúra ápolását, a magyar nyelv őrzését, a verséneklő műfaj életben tartását és továbbhagyományozását az ifjúság körében.
Az együttes tagjai:
- F. Sipos Bea - gitárok, ének, furulyák, hegedű
- Faggyas László - gitárok, lant, mandolin, ukulele, ének
Kicsi Hang verséneklő együttes (Érsekújvár, Szlovákia)
Menyhárt József (Dodi) és Borbély Katalin (Katica) alkotják a megzenésített verseket játszó szlovákiai (érsekújvári) duót.
A galántai Magángimnáziumban 1999 tavaszán a végzős diákok részére műsor készült: az osztály egyik tanulója énekelt, az osztályfőnök gitáron kísérte - megesik az ilyen. És mivel a műsor történetesen jól sikerült, felvetődött a folytatás lehetősége. Egy évvel később a Tompa Mihály Országos Vers- és Prózamondó Versenyen folytatódott a közös zenélés, ahol aztán első helyezést értek el. Első dalaik, a Gyermekké tettél, a Sötét esztendő és az Egyszerű ez továbbjutottak a rimaszombati országos fordulóra.
Ahogy ők vallják: "A Kicsi Hang igazából köszönet: Istennek a találkozás kegyelméért, a költőknek az emberi gondolatok, érzések, fájdalmak és örömök megverseléséért, a hallgatóságnak a költemények szeretetéért."
Az együttes lemezei:

Az együttes honlapja: www.kicsihang.com
Radványi Balázs
1970 óta játszik és énekel a Kaláka együttesben, olyan hangszereket megszólaltatva, mint az ukulele, a kalimba, a brácsa, a tizenkéthúros gitár vagy éppen a mandolin. Magyar és más nemzetiségű költők verseire körülbelül 1000 dalt írtak, pályafutásuk során több mint 25 lemezük jelent meg.
1996-2000-ig a Krónikás Ének-Zeneiskola gitáros-énekeseinek tanára. Szerzőként és előadóként harmincnál is több hanghordozón működött közre. Az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Könnyűzeneszerzői és Zeneszövegírói Osztályának tagja.
1994-ben Magyar Köztársasági Arany érdemkeresztet, 1999-ben Magyar Művészetért-díjat, 2000-ben Kossuth-díjat kapott a magyar és világirodalom verseinek sajátos és újszerű, nemzetközileg is elismert zenébe foglalásáért. 2004-ben a Kaláka együttes Príma primisszima-díjat kapott Népművelés kategóriában.
Radványi Balázs így vall zenéről, versről, versmegzenésítésről: "A zene önmagában erő, mondhatni nagyhatalom. Én ezt tapasztalom, gyakorlom, megélem. A megzenésített vers is eléri ezt a státust, s én azon munkálkodom, hogy az énekelt verseknek olyan művészi hatása is legyen, hogy az nélkülözhetetlen legyen mindennapjainkban. Ez olyan erő, amely a költészetből s a zenéből, a kettőnek együttes hatásából jön létre, és kölcsönösen erősíti egymást. Szeretem azokat a költőket, akik játszanak a szavakkal, a nyelvvel. Csűrik, csavarják, de a végén mindig oda érkeznek meg, ahová sajnos én sohasem tudnék... ám milyen jó, hogy megírják helyettem. Az én feladatom azonosulni a gondolattal, majd gitárt fogni, és megpróbálni elpengetni. Lehetőleg ugyanolyan színvonalon zenét írni hozzá, mint amilyen jó a vers... Ha a kettő találkozik..."

Honlapja: radvanyibalazs.uw.hu
Sok-Szín-Pad (Bük)
Strófa trió
A Strófa trió 2006 áprilisában alakult, az énekelt versek régi hagyományait őrizve. Dara Vilmos és Silling Tibor az egykori Szélrózsa együttes tagjai alapították a zenekart, kiegészülve Tábi Tamással. 2005-ben jelent meg Dara Vilmos szerzői lemeze Versek éneke címen, mely lemez anyagát 2006 nyarán egy kanadai bemutatóra kérték fel. Több koncertet adtunk Calgary-ban, Torontóban és környékén. Tulajdonképpen erre az alkalomra jött létre az együttes, és azóta már több koncertet adott Magyarországon is.
A zenekar tagjai:
- Dara Vilmos - ének, gitárok, mandolin, ütősök
- Silling Tibor - ének, gitárok, ütőhangszerek
- Tábi Tamás - ének, hegedű, furulyák
Honlap: www.strofa.hu
Székely Műhely Zenekar és Alkotóműhely
A Székely Műhely zenekar és alkotóközösség "hivatalosan" 2001 telén alakult meg, de korábban már különböző zenekarokban és produkciókban játszottak együtt. Mindannyian hozták magukkal saját zenei gyökereiket, a népzenétől kezdve a megzenésített verseken át egészen a rock and roll alapokig. Az öt év alatt több mint száz koncertet adtak itthon és határainkon túl, fesztiválokon, klubokban, irodalmi, könyves, középiskolai helyszíneken. Működésük csúcsának tekintik, hogy 2006 őszén Kanadába nyertek meghívást, ahol az 1956-os forradalom 50. évfordulója tiszteletére rendezett emlékünnepségek résztvevőiként több városban, értő magyar közönség előtt játszottak.
Dalaik legnagyobb része klasszikus és kortárs magyar költők verseire készül, néhány idegen költő is szerepel, és időről-időre helyet kapnak saját szövegre készült megzenésítések is. Céljuk a magyar költészet értékeinek felmutatása és megőrzése, különös tekintettel a 20. század költőire, beleértve a Nyugat költőit, József Attilát, Radnótit, innen kezdődően napjainkig bezárólag sok neves magyar költőt.
A Székely Műhely Zenekar és Alkotóközösség tagjai:
- Dara Vilmos - gitárok, darbuka, djembe, ütőhangszerek, ének
- Huszárszky Mihály - basszusgitár, gitár, ének
- Juhász Anita - ének, ütősök
- Keresztény Csaba - hegedűk, mandolin, gitár, steel gitár, ének
- Székely-Nagy Gábor - gitárok, ének
- Tábi Tamás - furulyák, hegedű, khena, ének
Az együttes lemezei:
- Szép szó (2002)
- Szép szó 2. - A férfikor nyara (2003)
- Éltem, így érdemeltem (2005)

Az együttes honlapja: www.szekelymuhely.hu
Szigeti Sugár Éva
A kínzó hiányérzet hatásásra kezdtem verseket megzenésíteni távol a hazától, néhai Csepelyi Rudolf ausztráliai magyar költő és Tolcsvay Béla ösztönzésére. Első, versre születő saját dallamom egy 1984-es melbourne-i irodalmi műsor tervéhez, Csepelyi Rudolf költészetéhez fűz. Az idegenben, a rajongó számára a verszene élő élményének hiánya: honvágy. Kétlemeznyire duzzadt az öngyógyítás, amely 2000-re - végre - vissza-, hazasegített.
Segít azóta is. Barátokra lelni, csodálni alkotásaikat. Nélkülük elő nem merészkedhetne újabb, kétlemeznyi ?gyógyír?. Műkedvelőként a Magyar Nemzeti Múzeum lapidáriumában, a Ködlámpa Irodalmi Kávéházban, a Művészetek Völgyében, a Budapest Fringe és az I. Győri InternetVers Fesztiválon, a Regejáró Misztrál Fesztivál dalnokversenyén és az Országjáró Dalosok Találkozója műsorán.
Ellesett akkordok és versélmények elevenednek fel nagy elődök hagyományát követve. Tőlük tudjuk, hogy a nyelv zenél. Csak felhangosítjuk magunkban a versbe álmodók harmóniáit és vállaljuk az előadást.

Honlap: www.sugi.hu